top of page

BECKOVSKÉ SLNKO

2020

OCENENÁ OSOBNOSŤ

PETER DVORSKÝ

Peter Dvorský

Peter Dvorský patrí medzi najlepších tenoristov svojej generácie a na začiatku 80. rokov bol oficiálne zaraďovaný do štvorice najlepších tenoristov sveta spolu s Domingom, Pavarottim a Carrerasom.

„Počas celej kariéry som v sebe hľadal lepšieho Dvorského a mal som rešpekt pred každou postavou.“

OCENENIE

Tento ročník bol výnimočný aj tým, že sme ocenenie prvýkrát neodovzdali na hrade. Slniečko nás na Beckove neprivítalo, mraky a chmáry nás dokonca z hradu vyhnali, ale vďaka všetkým zúčastneným, ktorí robia Beckovské slnko srdcom, sa podujatie aj napriek tomu uskutočnilo. Ďakujeme, pán starosta Hladký za pomoc a priestor, kde sme mohli užiť tento výnimočný večer.


A aj keď na inom mieste, no vo veľmi srdečnej a príjemnej atmosfére sa niesol celý večer. Juraj Bača, náš dvorný moderátor, si nás svojou hudbou i slovom získal hneď od začiatku. Pánovi Dvorskému prišli zaspievať aj operný speváci z rôznych krajín a Happy Birthday to You v opernej verzii pre nášho výnimočného oceneného si užilo celé publikum. Bolo nám cťou osláviť takto s Maestrom jeho narodeniny.

 

Aj tento ročník, ako aj tie predtým, bol stretnutím ľudí, ktorí chcú vyjadriť uznanie výnimočnej osobnosti Slovenska.
 

dvorsky-video
PLAY

PETER DVORSKÝ

Pre Petra Dvorského, chlapca z malej dedinky Horná Ves, bol spev prirodzenou súčasťou života. Spievala celá rodina. Rád spomína na to, ako spevom odpovedal aj mame, ktorá ho len napríklad poslala do obchodu. Opernú hudbu poznal z platní, ktoré mu otec nosieval z obchodných ciest v zahraničí. Prehrával si ich dookola a bol tými hlasmi a hudbou úplne fascinovaný. Venoval sa však hre na klavír a nebol vždy skvelo pripraveným žiakom. Keď ho kvôli nedostatočnej príprave na hodinu jeho učiteľ p. Hric karhal, opýtal sa ho tiež, čím chce byť. Peter povedal, že chce ísť na konzervatórium, ale na spev. Učiteľ mu zahral, vypočul si jeho spev, chytil sa za hlavu a povedal: „A ja ťa učím hre na klavíri.... s takýmto hlasom!“ Od tohto momentu bolo definitívne o kariére Petra Dvorského rozhodnuté.

Pod vedením Idy Černeckej sa Peter Dvorský učil speváckemu umeniu. Ako mimoriadny talent ho už počas štúdia angažovali v Opere SND. Začal spievať rôzne menšie roly, pracoval na sebe a na konci šiesteho ročníka sa mu dostalo pocty vybrať si postavu, ktorú chce. Vybral si Lenského. A práve Eugen Onegin bol prvou operou, ktorú videl ešte ako žiak základnej školy a do tejto postavy sa vtedy zamiloval.

„Sníval som vo veľkom od začiatku, no mal som aj kus šťastia a veľmi veľa odvahy a pokory. Je to však hlavne o poctivej práci. Talent nestačí. Ja som aj cez víkendy chodieval ku profesorke Černeckej a stále som cibril svoj hlas.“

Jeho talent ocenili na súťaži Mikuláša Schneidera -Trnavského v Trnave, stal sa laureátom prestížnej speváckej súťaže v Moskve a po výhre v súťaži v Ženeve dostal možnosť ročného štúdia v Milánskej La Scale. A práve tu sa mu začal otvárať svet. Zoznámil sa s Pavarottim, ktorý ho pozval vystupovať na svoj koncert v jeho rodnom meste Modene a predstavil ho publiku.

Peter Dvorský

Po tomto štúdiu spieval Peter Dvorský na európskych pódiách, no v La Scale na neho nezabúdali. Pozvali ho na záskok za Pavarottiho do úlohy Rodolfa v jeho milovanej Bohéme. Spomína: „Cestovanie vtedy nebolo jednoduché. Ešte o 16.00 som vo Viedni čakal, aby mi udelili víza, o 20.00 začínalo predstavenie. Nakoniec musel zakročiť Minister kultúry. Doletel som hodinu pred predstavením. Nikdy predtým som s tými ľuďmi nehral. Šiel som bez skúšky, rovno na javisko.“ Dirigent sa ho len opýtal, či v árii zaspieva vysoké C a keď zistil, že áno, trochu si vydýchol. Keď potom dospieval áriu Rodolfa s C na konci, nastalo hrobové ticho. Manželka to prežívala s ním: „Mne kvapkal studený pot“. To ticho bolo nekonečné. A zrazu sa spustil burácajúci potlesk a hlasné výkriky „Bravó“. Kritika vtedy písala: Dvorský dal zabudnúť na Pavarottiho.

Počas svojej kariéry spieval Maestro na najpoprednejších svetových scénach, napríklad aj vo Veľkom divadle v Moskve, vo viedenskej Štátnej opere, v milánskej La Scale, londýnskej Covent Garden i v Metropolitnej opere v New Yorku. Na svetové pódiá spomína takto: „Prvýkrát to bolo pred publikom najťažšie. Musíte presvedčiť ľudí, že sa máte dôvod sa vrátiť. Potom bývali diváci spontánnejší. Najťažšie však na mojej kariére bolo opakovane dokazovať, že na to mám.“

CV-Peter
 „Cením si statočných ľudí a dobrých priateľov, ktorí hovoria pravdu.“
Dvorsky-pic2

Peter Dvorský patrí medzi najlepších tenoristov svojej generácie a na začiatku 80. rokov bol oficiálne zaraďovaný do štvorice najlepších tenoristov sveta spolu s Domingom, Pavarottim a Carrerasom.

Pod taktovkou špičkových dirigentov mu boli partnermi na javisku najslávnejší svetoví speváci a speváčky. Veľkou javiskovou partnerkou, ale aj priateľkou mu bola napríklad Mirella Freni. Opisuje ju ako výbornú speváčku, ale aj herečku, ktorá sa tak vedela vžiť do role, že máte pocit, ako by ňou naozaj bola. Spievať s Editou Grúberovou bol preňho taktiež vždy zážitok a veľký sviatok. Mal rád, ak sa v jeho postavách striedali vášne – romantika, žiarlivosť, ľúbosť či neha i boj o život. Vtedy ho to bavilo najviac a naplno tak rozvinul aj svoj výnimočný herecký talent.

Počas jeho kariéry mu bola najväčšou fanúšičkou a oporou jeho manželka Marta. Chodievala na jeho predstavenia a roly vedela naspamäť. Prežívala s ním všetky nové úspechy, stekal jej studený pot počas tých nekonečných pár sekúnd po skončení árií, kým sa spustil burácajúci potlesk. Ako sám Maestro hovorí: „Nemať Martu, možno všetky moje úspechy by som nemal.“


V Česku má svoj Hudební festival Petra Dvorského, na ktorom sa každoročne predstavia špičkoví umelci z celého sveta, ako napríklad Jelena Obrazcová, Kiri Te Kanawa, Montserrat Caballé, Karlel Gott, Lucie Bílá, Miro Žbirka. V súťaži Slávik Slovenska už viac ako 30 rokov odhaľuje mladé talenty. O popularite tejto súťaže hovorí fakt, že sa do nej každoročne hlási viac ako 50 000 detí.


Vďaka svojej nadácii spolu s manželkou pomohli už mnohým deťom s detskou mozgovou obrnou. Po ukončení speváckej kariéry bol riaditeľom Opery Národného divadla a riaditeľom Slovenského inštitútu v Ríme.


Peter Dvorský dobyl operný svet a jeho meno je známe na všetkých kontinentoch. Ako sám spomína: „Vždy, keď som odchádzal do sveta, som sa tešil, ako sa budem vracať domov.“ A veru boli časy, kedy bol za rok doma len 60 dní. Dnes si Maestro a zároveň milujúci manžel, otec, dedko, naplno užíva dolce far niente a venuje sa rodine, priateľom a mladej generácii spevákov.
 

Galéria fotiek BS

BECKOVSKÉ SLNKO 2020 NA FOTKÁCH

SPONZORI A PARTNERI

Veľká vďaka patrí sponzorom, ktorí sa rozhodli našu akciu podporiť a bez ktorej by sme nemohli náš projekt zrealizovať.

Vážime si každý druh pomoci. Sme šťastní, že mnohí sponzori každoročne prijímajú naše pozvanie a osobne sa stretávame na našom podujatí.

 

Ďakujeme im aj za to, že aj oni tvoria výnimočnú atmosféru každého ročníka.

Sponzori.jpg
bottom of page