top of page

BECKOVSKÉ SLNKO

2021
OCENENÁ OSOBNOSŤ

NATÁLIA HEJKOVÁ

Natália Hejková

Výnimočná žilinská rodáčka, ikona svetového športu. Do Ružomberku prišla na 2 roky, ostala nakoniec 24 a posunula slovenský basketbal na nevídanú úroveň.

„Šikovnosť a talent budú mať vždy navrch.“

OCENENIE

S reprezentáciou Slovenska obsadila na MS 1998 ôsme miesto a o rok neskôr na ME skončilo družstvo pod jej vedením štvrté a vybojovalo si účasť na OH 2000 v Sydney.


Za svoju kariéru získala 23 titulov majstra krajiny v 4 rôznych štátoch a 5 víťazstiev v Európskej lige. Má na svojom konte až 11 účastí vo Final Four a ako jedna z mála aj stopercentnú bilanciu vo finále. S Ruskom získala v pozícii asistentky trénera zlato na ME 2007 a bronz na OH 2008.


Pani Hejková je držiteľkou mnohých individuálnych ocenení vrátane Radu Ľutodívta Štúra III. triedy, je viacnásobnou víťazkou SBA v kategórii Tréner roka a od roku 2018 je členkou Siene slávy slovenského basketbalu. V roku 2020 bola uvedená do Siene Slávy FIBA ako najúspešnejšia trénerka modernej histórie Európskej ligy.

7. ročník - Natália Hejková
PLAY

NATÁLIA HEJKOVÁ

Ako hráčka pôsobila v Slávii Praha či v Ružomberku. Ako trénerka precestovala svet a stala sa jednou z najvýraznejších osobností svetových paluboviek. Slovenská trénerka storočia. Členka Siene slávy Medzinárodnej basketbalovej federácie. Natália Hejková. 

Pani Hejková patrí i ikonám slovenského, ba čo viac – svetového športu. Ako jediný tréner zo Slovenska bola uvedená do Siene slávy FIBA a na palubovke dosiahla viacero významných úspechov. Ako asistentka trénera ruskej reprezentácie získala v Pekingu 2008 olympijský bronz. „Jediné, čo ma mrzí je, že to nebolo so Slovenskom...," s nostalgiou v hlase priznala na online športovej konferencii SPORT (R)EVOLUTION, na ktorej si zaspomínala aj na svoje prvé basketbalové kroky. „K športu som inklinovala už ako dieťa, vyskúšala som všetko možné, no basketbal ma zaujal najmä kvôli tomu, že je to loptová hra. Nestačí mať len fyzickú zdatnosť, musíte tomu aj rozumieť, mať ’fifíka’," začala svoje rozprávanie Hejková.


Ako hráčku ju na palubovkách bolo výraznejšie vidieť počas študentských čias v Slávii Praha. Vo svojom „civilnom” živote vyštudovala právo. „Pre právo som sa rozhodla preto, lebo som si hovorila, že to je vysoká škola, ktorá sa bude dať študovať aj so skriptami v taške,” zaspomínala si slovenská trénerka storočia, ktorá tiež priznala, že najmä otec ju chcel vidieť s diplomom z technického smeru. „Rysovaciu dosku si so sebou človek nezoberie, ale skriptá áno…,” dodala na margo svojho rozhodnutia dať prednosť spoločenskej vede. Na študentské časy spomína v dobrom, na univerzite jej vychádzali v ústrety. Mala individuálny študijný plán, vďaka čomu mohla trénovať dvojfázovo, čo bolo vtedy skôr raritou.

V súčasnosti mnohí športovci študujú kvôli tomu, aby mali zadné dvierka v prípade, že im to so športom nevyjde. U trénerskej legendy to bolo inak. „Vtedy neexistovalo, že by sa človek mohol živiť ako profesionálny športovec. Tento motív tam teda vôbec nebol," odpovedala na jednu z mnohých otázok moderátora Mira Helda.

7. ročník - Natália Hejková

Rodáčka zo Žiliny po štúdiu namierila do Ružomberka. „Z Prahy som odchádzala s tým, že do Ružomberka pôjdem na dva roky. Nakoniec som tam zostala 24 rokov. Sedem rokov som ešte hrala a potom som sa svoju aktívnu hráčsku kariéru rozhodla ukončiť. Stále sme boli len amatérky a popri hraní sme pracovali. Povedala som si, že je čas venovať sa viac práci. Keďže sa mi však nechcelo odísť z basketbalového prostredia, začala som trénovať deti a náhodou som sa dostala k dočasnému zastupovaniu hlavného trénera. Dočasne som ho zastupovala do roku 2003,” priblížila nám s úsmevom na tvári svoju cestu z Prahy do Ružomberka a cestu od hráčky k trénerke.


Bol športový svet v jej začiatkoch pripravený na ženy – trénerky?  „V tej dobe nebolo veľa tréneriek. Ľudia si väčšinou mysleli, že je to žart. Spomínam si, ako som raz bola na obhajobe tréningových plánov a jeden významný tréner povedal – To je snáď sranda! Mňa to však vôbec nepohoršovalo. Skôr moje okolie bolo citlivé na to, keď ma iní podceňovali," spomína na svoje začiatky súčasná trénerka USK Praha.

Neveriacim Tomášom dávala vždy košom a svoju myseľ nastavila na úspechy. Šikovnosť a talent budú mať vždy navrch. Tento jej legendárny výrok sa netýka len športovcov, ale i trénerov. Človek sa musí narodiť s pedagogickými vlohami. „Moji kolegovia hovoria, že viem pár slovami vystihnúť to, čo je podstatné. Moja mama bola učiteľka, ktorá chcela byť učiteľkou. Vnímala to ako svoje životné poslanie a ja som presvedčená o tom, že sa mi nejaké tie pedagogické vlohy pridelili v génoch,” myslí si o tajomstve svojho úspechu a dodáva: „Ja som si kariéru trénerky nevybrala. Ona si vybrala mňa. Ja som mala byť právnička a sedieť v kancelárii.”

CV-Natália
„Ja som si kariéru trénerky nevybrala. Ona si vybrala mňa. Ja som mala byť právnička a sedieť v kancelárii.”
7. ročník - Natália Hejková

Ako najúspešnejšia trénerka Európskej ligy má na svojom konte päť trofejí pre víťaza, medzi najlepšou štvorkou sa objavila už trinásťkrát. Stála aj pri viacerých úspechoch našej ženskej basketbalovej reprezentácie. V roku 1997 na majstrovstvách Európy v Budapešti získala ako asistentka trénera 2. miesto.

Ako hlavná trénerka obsadila so slovenským tímom 8. miesto na MS v roku 1998, o rok neskôr si 4. miestom na ME v Poľsku tím vybojoval postup na olympijské hry v Sydney 2000. V Austrálii však slovenskú reprezentáciu neviedla… „Nerada sa k tomu vraciam, pretože vždy spomínam na tie pekné veci a toto je jedna zo smutných kapitol mojej kariéry. Je pre mňa istým zadosťučinením, že som sa dobre rozhodla a že som to vzdala. Určité princípy musia zvíťaziť nad tým, že chce človek niečo získať. S odstupom času si hovorím, kde sú tí ľudia, ktorí vtedy rozhodli o tom, že to skončilo škandálom a mojím odstúpením…,” vyjadrila sa na otázku smerujúcu k jej odstúpeniu z pozície hlavnej trénerky reprezentácie po problémoch vo vnútri SBA.


Vrcholom jej doterajšej kariéry bolo uvedenie do Siene slávy FIBA, v ktorej má svoje čestné miesto aj najlepší basketbalista sveta Michael Jordan. „Bola som skutočne hrdá na to, keď sa na obrazovke objavili slová Hejková Slovakia. Je to fakt niečo veľké, veď je tam aj Jordan," spomínala na deň „D". „Počas slávnostného ceremoniálu mi hlavou prebehlo len jediné – aký je ten osud zaujímavý. Nikdy som neplánovala byť trénerkou a teraz som ako trénerka v Sieni slávy. V ten daný okamih som myslela na všetkých, čo ma podporovali, ale najmä na moju mamu, ktorá bola mojou vernou fanúšičkou od samého začiatku," vyznala sa na záver úspešná trénerka, ktorá za svoj trénerský vzor označila legendárneho Phila Jacksona: „Okrem toho aj dobre vyzeral,” dodala so smiechom.

Galéria fotiek BS

BECKOVSKÉ SLNKO 2021 NA FOTKÁCH

SPONZORI A PARTNERI

Veľká vďaka patrí sponzorom, ktorí sa rozhodli našu akciu podporiť a bez ktorej by sme nemohli náš projekt zrealizovať.

Vážime si každý druh pomoci. Sme šťastní, že mnohí sponzori každoročne prijímajú naše pozvanie a osobne sa stretávame na našom podujatí.

 

Ďakujeme im aj za to, že aj oni tvoria výnimočnú atmosféru každého ročníka.

Sponzori.jpg
bottom of page