top of page

BECKOVSKÉ SLNKO

2022
OCENENÁ OSOBNOSŤ

EMÍLIA VÁŠÁRYOVÁ

Emília Vášáryová

Prvá dáma slovenského divadla ocenená titulom Herečka 20. storočia. Jej kariéra je spojená s divadlom aj filmom na Slovensku a v Česku.

„Prežila som veľmi zaujímavý život, stretla neobyčajných ľudí a dostala som množstvo príležitostí, za ktoré som vďačná.“

OCENENIE

Na Beckovský hrad má Emília Vášáryová herecké spomienky. Sme radi, že práve tu, v krásny slnečný deň, si na tomto výnimočnom mieste prebrala ocenenie Beckovské slnko. Už po ôsmykrát toto ocenenie, venované výnimočným osobnostiam, odovzdali hlavné organizátorky – Mária Gáliková a Janka Podhradská.

Ako nám v príhovore prezradila ocenená Emília Vášáryová, slnko je pre ňu veľmi dôležité, je pre ňu zdrojom životodarnej energie. Ku svojmu podpisu dokonca vždy dokreslí slniečko. Bolo nám cťou osláviť s pani Vášáryovou aj jej krásne životné jubileum.


Juraj Bača je už neoddeliteľnou súčasťou Beckovského slnka a aj tento rok sa zhostil nielen moderátorskej úlohy, ale zaspieval aj známe slovenské pesničky. Rozohriali a roztancovali nás rytmy kubánskej hudby v podaní Glendy López s kapelou a Lazara
 

8. ročník - Magda Vášáryová.jpeg
PLAY

EMÍLIA VÁŠÁRYOVÁ

Emília Vášáryová sa narodila 18. mája 1942 v Hornej Štubni. Spolu s mladšou sestrou Magdou vyrastala v učiteľskej rodine. Od mala hrala ochotnícke divadlo, aktívne sa venovala gymnastike a baletu. Detstvo prežila v Banskej Štiavnici, kde jej otec učil na gymnáziu.  Keďže nemal dobrý „kádrový profil“, jeho dcéra nemohla študovať to, čo chcela - jazyky a diplomaciu.

K štúdiu herectva sa dostala vďaka recitovaniu. Na recitačnej súťaži Hviezdoslavov Kubín si ju ako talentovanú víťazku všimol predseda poroty a rektor VŠMU Andrej Bagar, ktorý jej navrhol, aby študovala herectvo. Milke sa však herecká kariéra nepáčila, ísť na prijímačky ju prinútila až facka od otca. „Takú mi vpálil, až som sa rozplakala ," dodnes si na to spomína. VŠMU bola totiž kvôli dobe pre mladú Emíliu jednou z mála možností vysokej školy. Skúšky urobila a odsťahovala sa do Bratislavy.

 

Už počas štúdia sa ukázala ako veľký talent a ako študentka si zahrala vo filme Polnočná omša režírovaným Petrom Karvašom. Ten sa o jej talente zmienil aj v Prahe. A tak v roku 1963 stvárňuje záhadnú tanečnicu Dianu vo filme AŽ PŔIJDE KOCOUR po boku Jána Wericha, kde využila aj svoje skúsenosti s gymnastikou. Po skončení školy sa stáva členkou Slovenského národného divadla.

0 jej povestnej kráse si myslela svoje. „Nikdy som sa nepovažovala za krásnu. Každé fotografovanie som oplakala. Aj na rodinných fotkách je to jasne vidieť. Moja sestra Magda bola neustále usmiata a ja som všade na fotkách zamračená. Na prijímacích pohovoroch na VŠMU som mala chuť ujsť, keď som videla všetky tie vymaľované a vyfintené dievčatá. Mala som tenké nohy a medzeru medzi prednými zubami. Tú neskôr napravil zubný strojček," spomína.

Vasaryova_pic1.jpg

Medzi najznámejšie tituly rozsiahlej filmografii Emílie Vášáryovej patrí fantastický príbeh BLÁZNOVA KRONIKA (réžia Karol Zeman, 1964,) alebo dráma Ľudia z maringotiek (réžia Martin Frič,1966). Výrazné role si zahrala aj v dráme HAZARD (réžia Roman Petrenko, 1995) a v generačnom príbehu MODRÉ Z NEBA (réžia Eva Borušovičová, 1997). Jej rozsiahle herecké skúsenosti ju predurčili k roliam zaujímavých starnúcich žien i v podobenstve Martina Šulíka ORBIS PICTUS (1997) a v PELÍŠKOCH (1998) Jána Hřebejka. Hrala aj v ďalšom jeho snímku HOREM PÁDEM, za ktorý získala Českého Ieva za hlavnú ženskú rolu, a rovnaký režisér si ju vybral pre film KRÁSKA V NESNÁZÍCH. Hrala tiež v snímku Vojtécha Jasného NÁVRAT ZTRACENÉHO RÁJE. Nezabudnuteľnou je aj vo filme Eva Nová.


Emília Vášáryová je neodmysliteľnou súčasťou SND, kde stvárnila náročné role a zanechala stopu v srdciach divákov. Jej splneným snom bola úloha Márie Callas v hre Majstrovská lekcia Marie Callas v réžii Jozefa Bednárika, za ktorú získala ocenenie Dosky za najlepší ženský herecký výkon. Svoje majstrovské umenie mnohokrát ukázala aj v Štúdiu L+S, Divadle Aréna, GUnaGU aj DPOH. Je stále aktívnou členkou divadiel.


Okrem toho Emilia Vášáryová pravidelne hrá na pražských scénách (Divadlo Na zábradlí, činoherní klub, Letní shakespearovské slavnosti). Je držitelkou prestížnej českej divadelnej ceny Alfréda Radoka. Je tiež profesorkou na Vysokej škole múzických umení v Bratislave, kde vychovala už celú generáciu hercov. 

CV-Emília
„Viem sa tešiť z maličkostí. To je taký môj dar. A to čo nemám, to mi nechýba, vôbec. To je také heslo našej rodiny.“
Vasaryova-pic2.jpg

Emília Vášáryová bola silnou súčasťou našich dejín, keď v 1989 stála na pódiu a spolu s ďalšími verejne vyjadrovala svoj názor. Jej prejav si vypočulo 100 000 ľudí na námestí, kde povedala aj toto: „Prosím vás, neštrngajme kľúčmi, podajme si ruky, objímeme sa a sľúbme si lásku.” V tom čase ešte hrdinovia tej doby nevedeli, ako to skončí. Nikto nevedel, kto sa pridá, kto nie, len vedeli, že sa niečo deje a musia niečo robiť.  Ako sama hovorí: „Na vtedajšom režime mi prekážalo všetko.“  Vtedy to cítila ako občiansku povinnosť niečo robiť. Jej úprimnú spoveď, aké to pre ňu bolo, si pozrite TU


Milka sa venuje aj charite. Bola pri zrode Nadácie pre deti Slovenska a je jej súčasťou až dodnes.

Emília Vášáryová má dvoch synov - z prvého manželstva Tomáša a z druhého Juraja. Medzi jej najväčšie záľuby patrí literatúra, hudba, záhrada a vnúčatá.


Emília Vášáryová, ktorá spolu s Jozefom Krónerom vyhlásená za hercov 20. storočia, sa stala herečkou pod vplyvom okolností. Vďaka svojmu talentu, elegancii a uveriteľnosti si získala srdcia mnohých divákov.  Jej silné role a príbehy, ktoré stvárnila sa nám navždy zapísali do pamäte. 
 

Galéria fotiek BS

BECKOVSKÉ SLNKO 2022 NA FOTKÁCH

SPONZORI A PARTNERI

Veľká vďaka patrí sponzorom, ktorí sa rozhodli našu akciu podporiť a bez ktorej by sme nemohli náš projekt zrealizovať.

Vážime si každý druh pomoci. Sme šťastní, že mnohí sponzori každoročne prijímajú naše pozvanie a osobne sa stretávame na našom podujatí.

 

Ďakujeme im aj za to, že aj oni tvoria výnimočnú atmosféru každého ročníka.

Sponzori.jpg
bottom of page