top of page

BECKOVSKÉ SLNKO

2016

OCENENÁ OSOBNOSŤ

ING. JOZEF GOLONKA

Golonka_frame.png

Legendárny hráč bratislavského Slovana č.9 i veľká osobnosť v drese československej reprezentácie. Prezývaný Žiletka, skvelý technik, nesmierny bojovník, excelentný strelec, magnet tribún, milovaný vlastnými, nenávidený súpermi. Stredný útočník, typ ozajstného vodcu. Vedel strhávať spoluhráčov i burcovať fanúšikov.

OCENENIE

2. ročník sa ani nemohol niesť v inom ako veselom duchu, keďže si ocenenie preberal nielen hokejový hrdina Česko - Slovenska, ale aj obrovský šoumen, ktorý zabával všetkých od začiatku do konca.

 

Program Beckovského slnka vždy pripravujeme podľa toho, čo má náš ocenený rád. A preto bol hudobným hosťom tohto ročníka Marián Čekovský, ktorý so svojou kapelou rozozvučal celé nádvorie energickými melódiami.

 

Krásne počasie, výborná atmosféra aj nálada nás sprevádzali celým podujatím. 

Golonka-video.jpg
PLAY

JOZEF GOLONKA

Jozef Golonka je nepochybne jednou z ikon nášho hokeja. Takmer však bolo všetko inak. Začínal totiž ako krasokorčuliar v páre so svojou sestrou Julkou. Julka však rýchlo brata prerástla a ďalej pokračovala bez neho. Jožko sa venoval futbalu a tenisu, ako 18-ročný bol dokonca juniorským majstrom republiky, ale to už sa stále viac spájalo jeho meno s hokejom.

Ako hokejista štartoval ako hráč Slovana Bratislava, ale aj v ďalších kluboch. Ako stredný útočník štartoval na ZOH v rokoch 1960, kde boli s tímom štvrtí, v 1964 získal bronz a 1968 ako kapitán reprezentácie získal striebro.

Svoju domovinu reprezentoval na Majstrovstvách sveta osemkrát, z toho šesťkrát priviezol medailu. V československej lige odohral 330 zápasov a strelil 298 gólov. V roku 1961 sa stal kráľom strelcov. Dva roky zastával v reprezentácii funkciu zástupcu kapitána a dva roky pôsobil ako kapitán Československého národného družstva.

Po ukončení hráčskej kariéry sa stal trénerom. Pôsobil v Zetore Brno, Slovane Bratislava a v rokoch 1979-1981 viedol slovenskú reprezentáciu do 20 rokov. Nasledujúcu sezónu pôsobil ako hlavný tréner B družstva ČSSR. S družstvom SC Riessersee získal v roku 1978 titul Nemecka a s družstvom EC Kolín nad Rýnom oslavoval titul majstra v roku 1984. V rokoch 1996-1997 stál pri kormidle reprezentácie Slovenska. 

Jeho úspechy boli ocenené titulom Najlepší športovec Slovenska, štátnym vyznamenaním Zaslúžilý majster športu, získal Pribinov kríž II. stupňa od prezidenta SR a medailu Ministerstva kultúry SR. Je držiteľom Zlatej plakety za rozvoj Garnisch Parken Kirchenu a členom Siene slávy IIHF, Siene slávy slovenského hokeja a Siene slávy nemeckého hokeja.

Jozef Golonka
CV-Jozef

Jozef Golonka nie je len skvelým hokejistom, ale aj rodeným šoumenom, ktorého milujú médiá. Ako o ňom povedal Pavol Hammel: „Jožka Golonku nemám zafixovaného len ako ikonu československého hokeja. Ak je niekto talentovaný a úspešný bohém v umení, tak on je bohém v športe. Nezameniteľný, neprehliadnuteľný, spoločenský, zábavný a priateľský.“

Jozef Golonka
Jozef Golonka
Galéria fotiek BS

BECKOVSKÉ SLNKO 2016 NA FOTKÁCH

SPONZORI A PARTNERI

Veľká vďaka patrí sponzorom, ktorí sa rozhodli našu akciu podporiť a bez ktorej by sme nemohli náš projekt zrealizovať.

Vážime si každý druh pomoci. Sme šťastní, že mnohí sponzori každoročne prijímajú naše pozvanie a osobne sa stretávame na našom podujatí.

 

Ďakujeme im aj za to, že aj oni tvoria výnimočnú atmosféru každého ročníka.

Sponzori.jpg
bottom of page