top of page

BECKOVSKÉ SLNKO

2023
OCENENÁ OSOBNOSŤ

IVAN BELLA

Ivan Bella

Prvý a stále jediný slovenský kozmonaut, ktorý dodnes inšpiruje mladých ľudí k prekonávaniu samých seba.

“Neexistuje doba, v ktorej by nedošlo k významným udalostiam a objavom. V každej dobe sa dá veľa dosiahnuť, ak kráčame za svojimi cieľmi.”

OCENENIE

IX. ročník Beckovského slnka patril Ivanovi Bellovi, slovenskému kozmonautovi, šarmantnému, charizmatickému a príjemnému mužovi, vďaka ktorému svet v roku 1999 uvidel našu vlajku aj z vesmíru.

Záštitu nad tohtoročným Beckovským slnkom prevzal predseda TSK Jaroslav Baška. 
 

bs-2023-ibel-rozhovor.jpeg
PLAY

IVAN BELLA

Ivan Bella pochádza z Dolnej Lehoty pri Podbrezovej. Vyštudoval Vojenské gymnázium SNP v Banskej Bystrici (1979-1983). V rokoch 1983-1987 úspešne absolvoval štúdium na VVLŠ SNP v Košiciach, odbor veliteľsko-pilotný - pilot nadzvukových lietadiel a získal titul Inžinier (Ing.). Počas štúdia, v druhom ročníku absolvoval letecký výcvik na prúdových cvičných lietadlách typu L-29 Delfín, v 3. ročníku na lietadlách typu L-39 Albatros a v 4. ročníku na nadzvukových lietadlách typu MiG-21. Po ukončení vysokej školy, v roku 1987 zahájil profesijnú kariéru pilota vojenských nadzvukových lietadiel na leteckej základni Bechyně v Južných Čechách, kde až do rozdelenia republiky lietal na lietadlách typu MiG-21. Od vzniku samostatnej Slovenskej republiky až do roku 1997 pôsobil v rôznych funkciách na leteckej základni Kuchyňa pri Malackách a lietal na nadzvukových stíhacích-bombardovacích lietadlách typu Su-22.

Slúžil ako stíhací pilot, keď padlo rozhodnutie, že Slovensko vyšle svojho kozmonauta do vesmíru. Išlo o dohovor medzi vládami Slovenskej republiky a Ruskej federácie, nakoľko Rusko malo u nás pomerne vysoký štátny dlh a nebolo schopné jeho splácania. Na vyrovnanie dlhu navrhla ruská strana prípravu slovenského občana na let do vesmíru. Slovenská strana s tým súhlasila, pretože to bola jedinečná príležitosť prezentovať sa svetu. Po vzniku Slovenskej republiky málokto vedel, kde sa tento štát nachádza a ešte si ho aj mýlili so Slovinskom.

Výber bol naozaj náročný. Kandidáti absolvovali množstvo lekárskych vyšetrení a testov fyzickej a psychickej odolnosti i záťaži. Pre predstavu, napr. odolnosť organizmu na nedostatok kyslíka sa sledovala v tlakovej komore, v ktorej ich vyzdvihli do výšky 7,5 km, čo  je v podstate 500 m pod hranicou života. Počas približne 20 minút len v riedkom vzduchu záujemcovia plnili určité matematické úlohy v presne stanovenom časovom limite. Mnohí počas testu odpadávali alebo neboli schopní riešenia úloh. 

Najlepším bol Ivan Bella, a preto bol v roku 1998 vybraný za člena rusko-francúzsko-slovenskej posádky 27. expedície na vesmírnu stanicu Mir. 
11 mesačný výcvik absolvoval vo vesmírnom mestečku blízko Moskvy. Tento čas je na prípravu na let do vesmíru veľmi krátky, bežne sa v tom čase kozmonauti pripravovali 4-5 rokov. Náročné fyzické i psychické záťažové testy, neustále štúdium a odhodlanie priviedli Ivana Bellu až do vesmíru. O testoch na centrifúge hovorí ako o jednej z “lahôdok”. Prvýkrát vydržal 2,5 minúty, postupným tréningom viac ako 20 minút.

20. februára 1999, z kozmodrómu Bajkonur v kazažskej stepi, odštartovala vesmírna loď Sojuz TM-29 na palube s prvým a dodnes jediným kozmonautom Ivanom Bellom. Táto vesmírna misia niesla názov Štefánik. Let trval 7 dní 21 hodín a 56 minút, pričom sa Ivan stal v poradí 385. človekom vo vesmíre. Počas letu plnil 4 vedecké úlohy. 

Endotest, v rámci ktorého sa slovenský kozmonaut ako prvý na svete podujal na pomerne rozsiahly experiment predpokladajúci odbery krvi v zložitých podmienkach bezváhového stavu a navyše aj vo zvýšených stresogénnych situáciách splnil na 100%. S úsmevom spomína, že aj Sagana porazil, keď za 25 min. prebicykloval od Južnej Ameriky až po východnú Áziu. Ďalší test sa týkal japonských prepelíc ako potenciálnej stravy pre kozmonautov. Ten nemohol byť dokončený kvôli poruche na centrifúge. 
 

bella-pic1.jpg
CV-Ivan
bella-pic3.jpg

Po návrate sa stal Ivan Bella okamžite celebritou. Absolvoval nespočetné množstvo besied, stretnutí a rozhovorov. Dodnes navštevuje školy a motivuje mladých ľudí k tomu, aby si kládli vysoké ciele. Ako Sám hovorí: “Neexistuje doba, v ktorej by nedošlo k významným udalostiam a objavom. V každej dobe sa dá veľa dosiahnuť, ak kráčame za svojimi cieľmi”.

Pracovne sa realizoval na Ministerstve obrany, následne v diplomatických službách v Moskve, ako Veliteľ veliteľstva posádky Bratislava, pôsobil v diplomatických službách v Kyjeve aj ako štátny radca na útvare Letecký a námorný vyšetrovací útvar. V roku 1999 mu prezident SR Rudolf Schuster prepožičal vysoké štátne vyznamenanie Vojenský Rad Ľudovíta Štúra I. triedy. Okrem toho je nositeľom rôznych iných domácich aj zahraničných medailí, vyznamenaní a ocenení.  Na návrh ministerstva obrany bol prezidentkou Slovenskej republiky, mimoriadne vymenovaný do vojenskej hodnosti brigádny generál vo výslužbe (brig. gen. v. v. ).

V roku 2001 bola po ňom pomenovaná planétka 22901, ktorú po novom svet pozná ako Ivanbella.

Let do vesmíru mal obrovský význam pre Slovensko. Vesmírne lety sú vždy sledované na všetkých kontinentoch, a Ivan Bella so slovenskou vlajkou na vesmírnej lodi deklaroval, že malý štát, ktorý vnikol len pred pár rokmi, je významnou súčasťou nielen Európy, ale aj sveta. 
 

Galéria fotiek BS

BECKOVSKÉ SLNKO 2023 NA FOTKÁCH

SPONZORI A PARTNERI

Veľká vďaka patrí sponzorom, ktorí sa rozhodli našu akciu podporiť a bez ktorej by sme nemohli náš projekt zrealizovať.

Vážime si každý druh pomoci. Sme šťastní, že mnohí sponzori každoročne prijímajú naše pozvanie a osobne sa stretávame na našom podujatí.

 

Ďakujeme im aj za to, že aj oni tvoria výnimočnú atmosféru každého ročníka.

TOTO PODUJATIE SA KONÁ POD ZÁŠTITOU PREDSEDU TSK
HLAVNÍ PARTNERI
PARTNERI
MEDIÁLNI PARTNERI
bottom of page